Category: Extra

 • Si të aplikoni për vizë joemigruese (biznes, turist, vizitor, student, punë)

  Për të aplikuar për vizë jo-emigrimi ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes(p.sh.: biznes, turist, vizitor, student, punë, etj.), ju lutemi të ndiqni hapat e mëposhtëm: Diplomatët, zyrtarët e qeverisë së Shqipërisë dhe zyrtarët ushtarakë, si dhe punonjësit e organizatave ndërkombëtare dhe të NATO-s që udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara në emër të qeverisë së tyre…

 • 10 qytetet më të mira për të jetuar në SHBA

  Amerikanët zakonisht kanë njërën nga këto tri arsye kur vendosin të zhvendosen në një qytet të ri: një punë e mirë, afërsia me një person të dashur apo edhe klima më e përshtatshme. Gjithsesi, pa marrë parasysh arsyet që mund t’i ketë një person që ndërron qytetin e vendbanimit, tregu i punës dhe cilësia e…

 • Korcari qe nuk do te shkoje ne Amerike (Video)

  Një video e publikuar ne internet, është bërë hit në rrjetet sociale. Në video shfaqet një grup të rinjsh që intervistojnë qytetarët, ndërsa kur pyesin një korçar se pse nuk ikën nga Korça, ai ‘irritohet’, ndërsa me bindje pohon se nuk lëviz prej aty, aq më tepër në Amerikë. Pse të ikim, shumë bukur jemi…

 • Ëndrra e shqiptarëve për emigrim në SHBA

  Nga  Shqipëria dhe Kosova kanë konkurruar mijëra veta për të fituar “Lotarinë Green Card” në SHBA. Viteve të fundit është rritë numri i shqiptarëve që kanë fituar lotarinë Amerika vazhdon të jetë një ëndërr emigrimi për shumë njerëz të botës, përshirë këtu edhe për shqiptarët e Ballkanit. Vetëm në lotarinë e vitit 2013 për 55…

 • Jeni të interesuar të studioni në Shtetet e Bashkuara? Vizitoni EducationUSA

  Jeni të interesuar të studioni në Shtetet e Bashkuara? Vizitoni Qendra Informative e Arsimit Amerikan ne Shqiperi (EDUSA-UMB) dhe merrni informacion falas mbi arsimin në Amerikë. EducationUSA është një rrjet i qindra qendrave këshillimore në 170 vende, ku miliona studentë ndërkombëtarë çdo vit gjejnë informacion të saktë, gjithëpërfshirës dhe aktual rreth asaj se si të…

 • Ndërpriten aplikimet për Lotarinë Amerikane, ndodh e papritura (FOTO)

  Aplikimet për Lotarinë Amerikane kanë filluar me datë 3 tetor 2017. Por mesa duket që në ditët e para numri i aplikimeve siç pritej ka qenë shumë i lartë pasi ka sjellë dhe një bllokim të përkohshëm të faqes zyrtare. Nuk dihet për sa kohë do të zgjasë ky bllokim por dhe më parë është…

 • Mes të fejuarit dhe Amerikës. Ajo zgjodhi..

  Tetori është muaji i ëmbël i shqiptarëve. Është “Sweet October”. Nuk ka lidhje me dashurinë, as me tetorin rozë. Tetori i ëmbël ka lidhje vetëm me lotarinë amerikane dhe dashurinë për të Të gjithë mezi presin fillimin e këtij muaji për të provuar fatin e tyre e për t’u arratisur nga ky vend. Për ta…

 • Asaj i ra llotaria ndersa mua jo. A ia vlen kjo pritje?

  A ia vlen kjo pritje? Përshëndetje, jam Mikeli 24 vjeç, jam i fejuar prej dy vitesh me një vajzë të cilën e dashuroja pa fund edhe tani e dua por jam në një dilemë dhe jam i turbulluar. Asaj i doli llotaria amerikane dhe po bëhet gati të iki me familjen e saj atje. Më…

 • Dyndje për llotarinë. Intervista me aplikuesit (VIDEO)

  by

  in

  Dyndje për llotarinë amerikane. Magneti, që tërheq të gjithë shqiptarët drejt ëndrrës Ëndrra amerikane rikthehet edhe këtë vit. Me mijëra shqiptarë kanë nisur të aplikojnë për llotarinë amerikane. Shqiptaret jane dyndur neper pika te ndryshme ne Shqiperise per te aplikuar per Llotarine amerikane,. Shumica prej tyre aplikojne per te disaten here por nuk mungojne edhe…

 • Programi Yes Albania per studime dhe eksperience ne Amerike

  Je nxënës në shkollë të mesme në kërkim të një eksperience shkëmbimi në Shtetet e Bashkuara? Shihni se çfarë ju ofron programi YES Albania dhe aplikoni: http://www.yesprograms.org/countries/albania Ky program i ofron te rinjve shqiptare mundesi studimi dhe shkembimi midis Shqiperise dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Programi eshte i financuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit…