Category: Extra

 • Rrëfimi i Anës: Çfarë më ndodhi, pasi ika me lotari në Amerikë!

  Nga aplikimi deri tek mberritja AmerikaShqiptarët kanë një dashuri të veçantë për Amerikën. E shohin si vendin e mundësive, idealeve, e një jete më të mirë. Mezi presin nisjen e lotarisë. Por, pak flitet çfarë ndodh, pasi fiton dhe shkon në SHBA. Ana nuk ngurron të rrëfejë për Dritare.net, gjithçka, të mirat dhe të këqijat…

 • Ja pse diplomatet amerikane flasin shqip kur vijne ne Shqiperi?

  by

  in

  Shume prej jush kane pyetur veten se pse diplomatet amerikane sic jane Koonsulli apo Ambasadori amerikan, flasin shqip kur vijne ne Shqiperi apo Kosove. Cila eshte arsyeja qe i shtyn ata te mesojne gjuhen tone. Konsulli amerikan ne Kosove i pergjigjet kesaj pyetje gjate nje emisioni ne RTV21. Ne kete video ai tregon arsyen se…

 • Vendet me te mira per te emigruar

  Singapori është edhe një herë vendi më i mirë në botë për të jetuar si një emigrant – siç votohet nga më shumë se 27,000 emigrant. Shteti i Azisë Lindore është “një nga qytetet më të pastra dhe më të sigurta në botë”, sipas sondazhit të HSBC Expat Explorer. Është përshkruar si një “qendër multikulturore…

 • Viti 2004 kur gjysma e fituesve ishin nga Korca

  Arkive. Njoftimi me Emrat fitues te Llotarise 2004. Ishte koha kur njoftimet behenin bashke me emrat fitues te llotarise amerikane. Ishte koha kur mund te shikoje nga cili qytet ishin fituesit e llotarise. Sic duket edhe nga lista e fituesve, nga te gjithe ata qytete shqiptare ku aplikohej cdo vit, gjysmen e fituesve e zinte…

 • I del llotaria amerikane. Ne interviste nusja e merr vizen, burri jo

  I nderuar avokat, unë që po ju shkruaj jam një nënë, sa e gëzuar, aq edhe e trishtuar. Djalit dhe nuses u doli llotaria amerikane. Kur bënë vizitat, djali doli me gjurmë ftohjeje dhe doktori i dha një analizë që bëhej me mbjelljen e gëlbazës. Procedura zgjat 6-8 javë. Djali dhe nusja vajtën në intervistë…

 • Trump do te mbyll Llotarine amerikane

  Donald Trump do të firmosë mbylljen e Lotarisë Amerikane, ku aplikojnë çdo vit edhe mijëra shqiptarë. Ai ka mbështetur iniciativën ligjore të dy senatorëve republikanë Tom Koton dhe David Perdju, të cilët kanë dorëzuar një projektligj në kuadër të luftës kundër emigracionit. Mediat amerikane shkruajnë se propozimi ka marrë edhe aprovimin paraprak të Trump që…

 • Histori nga Jeta/ Si na ndau llotaria amerikane

  Të dashur lexues, unë që po ju shkruaj jam një vajzë që sapo kam mbushur 28 vjeçe. Jeta ime ka marrë disa drejtime që nuk e di as vetë si t’i shpjegoj. Njëherë më vjen fati e pastaj më largohet papritur. Më vjen përsëri e më le prapë se prapë në mes të katër rrugëve.…

 • Rrëfimi prekës i vajzës shqiptare për Llotarinë Amerikane, fitoi apo jo? Nilda e tregon në letrën e saj

  Ajo është një vajzë që donte thjesht të ikte sa më larg nga këtu, jo se nuk e do vendin e saj, por nuk mund të realizojë në Shqipëri ëndrrat e saj. Ajo aplikoi si pjesa më e madhe e shqiptarëve, donte të prekte ëndrrën amerikane, priti me padurim përgjigjen. Fitoi apo jo? Nilda e…

 • Shqiptari nga i pastrehë, sot një nga më të suksesshmit në Amerikë

  Armir Harris erdhi në Amerikë në vitin 1991 si një refugjat politik, por me ndihmën e dajës së tij, ai siguroi mjetet e duhura për të realizuar ëndrrën Amerikane. Harris është themelues i Shofur, një platformë në Atlanta që rezervon autobus për evente. Rrëfimi i Harris Kujtimet e mia të hershme janë nga Shqipëria. Është…

 • Shqiptarët e suksesshëm në SHBA

  Në fillim si të gjithë emigrantët bënë gavetën e tyre. Punuan si punëtorë të thjeshtë dhe dalëngadalë me kursimet e tyre nisën të bëhen të suksesshëm. Shqiptarët e Amerikës jo vetëm që e kanë nderuar vendin e tyre po e kanë lartësuar atë më shumë me punën dhe veprimtarinë e tyre në kontinentin e lakmuar…