Llotaria amerikane DV-2016, regjistrimi online

Regjistrimi online për programin e vizave të shumëllojshmërisë DV-2016 do të startojë ditën e Mërkurë, datë 1 Tetor 2014 (Ora lokale 12:00 me atë të Amerikës dhe 18:00 me të Shqipërisë) dhe përfundon të Hënën, datë 3 Nëntor 2014 (Ora lokale 12:00 me atë të Amerikës dhe 18:00 me të Shqipërisë), infomarcion ky i bazuar sipas njoftimit zyrtar të Departamenti të Shtetit Amerikan.

lloto usa

Programi i Vizave Emigruese të Shumёllojshmërisë, i autorizuar nga Kongresi, administrohet nga Departamenti i Shtetit në bazë vjetore. Seksioni 203(c) i Aktit të Emigracionit dhe Kombësisë (INA) mundёson viza për një grup emigrantёsh tё njohur si “emigrantë të shumёllojshmërisë” prej vendeve me shkallë historikisht të ulët emigrimi drejt Shteteve të Bashkuara. Pёr vitin fiskal 2016, do të jenë në dispozicion 50,000 viza emigrantësh të shumëllojshmërisë (DV).

Aplikantët që janë përzgjedhur nga programi i lotarisë (“të përzgjedhurit”) duhet të plotësojnë kërkesa të thjeshta, por të rrepta, të pranueshmёrisё në mënyrë që të kualifikohen për një vizë shumëllojshmërie. Një kompjuter përzgjedh rastësisht aplikantët për vizën e lotarisë. Vizat e lotarisë shpërndahen ndërmjet gjashtë rajoneve gjeografike dhe asnjë vend i veçantё nuk mund të përfitojë më shumë se 7% të Lotarive (DV-ve) të disponueshme për çdo vit.

Regjistrimi për Programin e Llotarisë DV-2016 duhet të kryhet në mënyrë elektronike në webfaqen e departamenti te shtetit amerikan duke filluar nga dita e Mërkurë, datë 1 Tetor 2014 (Ora lokale 12:00 me atë të Amerikës dhe 18:00 me të Shqipërisë) deri të Hënën, datë 3 Nëntor 2014 (Ora lokale 12:00 me atë të Amerikës dhe 18:00 me të Shqipërisë). Aplikuesit mund të aplikojnë personalisht vetë online në faqen zyrtare përkatëse, kush dëshiron të aplikojë me ne duke u asistuar në mënyrë profesionale ju njoftojmë se do të pranojmë aplikimet tuaja online nëpërmjet faqes sonë www.llotariaamerikane.com.

AVS ONLINE


Posted

in

by

Tags:

Comments

89 responses to “Llotaria amerikane DV-2016, regjistrimi online”

 1. besart Avatar
  besart

  mendoj te shkoj te vizitoj ameriken te njihem per se afermi me kulturat e kti vendi dhe si funksionon ky vend…

  1. Arlind todaj Avatar

   Dua te shkoj ne amerike per nje jete me te mire

 2. niko-lleshj Avatar
  niko-lleshj

  Hello

 3. luftar Avatar

  i love be in america this is my dream, live the american dream.if this country accept me i be glad to serve amerika

 4. Rufat Avatar
  Rufat

  Inxhinier Elektronik

 5. artandijeri Avatar
  artandijeri

  duate hiki per nje jete me te mir

 6. artandijeri Avatar
  artandijeri

  Per nje jete me te mire

 7. artandijeri Avatar
  artandijeri

  Per nje jet me te mir

 8. fiona dijeri Avatar
  fiona dijeri

  Per nje jete me te mire dhe per ti garantuar femijes tim nje jete me te mire

 9. Dajlani Altin Avatar
  Dajlani Altin

  deshiroj te jem pjesmarres i llotarese amerikane,per te pasur nje te ardhme te mire per mua dhe familjen time.

 10. artandijeri Avatar
  artandijeri

  dua te hiki ne amerik per nje jete me te mir dhe per ti garantuar families time njr jet te mir .ketu ne italia po i humb shpresat

  1. Shpresim Oruqi Avatar

   E doja amerike per nje jet me te qet dhe te rehatshme….

 11. Leonora Avatar
  Leonora

  Hello !

 12. Ernast Ciko Avatar
  Ernast Ciko

  Hello,i would love to go in USA,to see if there i can found my dream.

  1. valbona Avatar

   Per shendetje shpresoj qe te me sealizoet ell mua deshira per ne amerin se kam nje famiglie per te majne ju faleminderit

 13. emanuela Avatar
  emanuela

  Dua te shkoj ne amerik per nje jet me te mur bashk me familjen time dhe me dy engjyjt e mi .

 14. Roland Avatar

  medoj ta vizitoj nga afer vendet amerikan te shikoj kulture etj etj

 15. DRITAN GURRA Avatar

  DESHIROJ TE PUNOJ DHE JETOJ NE AMERIKE BASHKE ME FAMILJEN SEPSE ESHTE I VETEMI SHTETE QE TE JEP MUNDESITE

 16. Alketa Avatar

  Eshte mir

 17. Alketa Avatar
  Alketa

  Kam deshir te shkoj…

 18. krist hida Avatar
  krist hida

  jam i ingteresuar

 19. Alfred Harizaj Avatar

  Per nje jete me te mire.

 20. Alfred Harizaj Avatar

  for a better life .

 21. Alfred Harizaj Avatar

  for a better life

 22. Alfred Harizaj Avatar

  for a better life and for a better future

 23. azbi Avatar

  Student…

 24. azbi bushaj Avatar

  Dua me ik ne amerik per nje jet me te lumtur…ekonomia ka ren ne zero …papunesia po na detyron te largohemi nga vendlindja…

 25. Erion Avatar

  Erionkodraliu

 26. ASTRIT LIKAJ Avatar
  ASTRIT LIKAJ

  DO TE DOJA NJE JETE ME TE MIRE PER FAMILJEN TIME,NJE TE ARDHME ME TE MIRE DHE ME TE SIGURT PER DY FEMIJET MI.

 27. ASTRIT LIKAJ Avatar

  DO TE DOJA NJE JETE ME TE MIRE PER FAMILJEN TIME,NJE TE ARDHME ME TE MIRE DHE ME TE SIGURT PER DY FEMIJET E MI.

 28. dorian dellinja Avatar

  jam thjesht nje person qe kerkoj nje jete te mire

  1. dorian dellinja Avatar

   dua nje jete paksa te mire ….pasi po kaloj nje jete teper te veshtire

 29. helga nikshiqi Avatar
  helga nikshiqi

  dua nje te ardhme me te mir per familjen time

 30. helga nikshiqi Avatar

  dua nje te ardhme me te mir per familjen time te re

 31. joland rexha Avatar

  dua te njoftohem kur behen aplikimet

 32. ali Avatar
  ali

  une deshiroj qe te shkoj me studime ne amerik

 33. Altin Lila Avatar
  Altin Lila

  Jam 25 vjec nga tr po aplikoj per her te par jetin time qe po oprovoj fatin tim
  Kerkoj nje jet me te mir Dua te punosohem kam vullnet per pun cfar do qe Te jet

 34. limi leka Avatar
  limi leka

  Dua te informohem kur behet aplikimi per llotarin American ?

  1. admin Avatar
   admin

   Prsh, aplikimi i ri behet ne periudhen Tetor-Nentor 2015.

 35. Ina Molla Avatar
  Ina Molla

  endra amerikane

 36. anita Avatar
  anita

  I would like to go to America with her husband to work and live in America .The very fancy America ….

 37. Doni Avatar
  Doni

  kur dalin rezultatet e DV 2016

  1. admin Avatar
   admin

   5 MAJ 2015

  2. erjus stani Avatar

   dua te vete ne amerik per pun

 38. xhulio Avatar
  xhulio

  Me falni po nqs humbet gmaili qe kemi aplikuar si I behet

  1. admin Avatar
   admin

   Mundohuni ta rikuperoni, ose duhet te hapni ne te ri nese do jeni pjese e ndjekjes se procedures neper fazat e tjera.

 39. NYC Avatar
  NYC

  America nuk Eshte bace me lule .
  Dhe nuk Eshte e lehte .
  Mos kuptoni Se Po erdhet ketu
  Zgjidhet cdo gje . Ne te vertet sa te shkelni
  Ketu vazhdon mundimi sakrifica .
  Kete Ju a themi nga pervoja qe kam .
  U bera 13 vite ne Usa .
  Ne fund Po ju themi qe Po ja vlen america
  Po punuat arrihet qe te keni nje jete normale
  Ka shume gjera te tjera qe vetem kur te jeni ketu
  Do I kuptoni . Se Dhe mua me flisnin perpara se te
  Vija ne Usa por si degjova kurre . Good luck to everyone I hope maybe one day I will see one of you walking the streets of great America

 40. Aleks Panajoti Avatar
  Aleks Panajoti

  Hello.I always dreamed to go in America.and I think is a great country to live and work there.is a free country.here in Albania life I hard .i want better life better future for my family my kids.

 41. Aleks Panajoti Avatar
  Aleks Panajoti

  Hi

 42. mimi Avatar
  mimi

  a lot of you like to go there to live your american dream but let me tell you…its not as your dream of canada is much much better than US ,,trust me…

 43. oliger.mustafa@gmail.com Avatar

  pasjoni ime eshte amerika kam ederuar per te vajtur ne amerik,dua qe te shkoj me familjen time per nje jete me te mire dhe shpresoj si per her te pare mbase fati troket ne deren time ilutem zotit qe te vij kjo di qe te me ralizohet

 44. kosta hunci Avatar
  kosta hunci

  PERSHENDETJE APLIKOJ PER LLOTARI AMARIKANI PER NJE JETE ME TE MIRE PER FAMILJEN TIME DHE NE VECANTI PER 2 BUKUROSHET E MIA QE CDO DIT E ME TE ZGJUARA BEHEN,,,flm

 45. blerta hunci Avatar
  blerta hunci

  per here te pare aplikoj dhe uroj me shpirt te fitoj per nje jete me te mire,,,me te bukur dhe nje te ardhme per femijet e mi qe cdo dit vetem lulezojn,,,,flm

 46. Erald Pucaku Avatar
  Erald Pucaku

  Asnje vend tjeter pervec ANGLISE pa diskutim nuk te jep aq shum mundesi se Amerika per te hecur para nese ke pasjon per jeten edhe se aty nuk eshte fush me lule por eshte tok e prentuar me pak fjalm,.. JU FALIMINDERIT QE BENI TE MUNDUR DICKA TILLE
  DUKE THJESHTUAR MUNDESIN PER TE SHKUAR NE AMERIKE
  Edhe se un nuk jam rregjistruar ne kto aplikime per arsyen se kur kam pare per aplikime kishte skaduar koha , gjithsesi un do pres aplikime e 2016 ..
  NESE KA NDONJE MUNDDESI TJETER TE NGJASHME JU LUTEMI TE NA KONTAKTONI FARE THJESHT NE iMAIL : [email protected] or number phone +355685789446

 47. Erald Pucaku Avatar
  Erald Pucaku

  PLEAS CONTACT THANKS 🙂

 48. bekim ballabani Avatar
  bekim ballabani

  Arsyeja per te shkuar ne SH B A eshte punesimi qe ofron shteti atje,sepse ketu nuk kemi asnje lloji shprese per nje familje sado e vogel qofte ashtu si ne rastin konkret qe jam Une Ju falenderoj per mundesin e dhen nga ju.Nse keni mundesi te tjera apo ndryshime ne projektin tuaj, Jeni Te lutur te me njoftoni me rrespekt BEKIMI.0674660096

 49. melidian Avatar
  melidian

  i would like to live in usa for a better life becoz usa is a dream land and in so hopeless here in albania so pls help me if u can

 50. Egzon Avdiaj Avatar
  Egzon Avdiaj

  Kjo eshte hera e pare qe po aplikoj dhe i lutem zotit cdo dite e me shume qe endrra te me realizohet ne nje vend shume te bukur sic eshte Amerika …. Pres pergjigjen tuaj dhe jam i gatshem tju pergjigjem ne cdo moment dhe i vetmi lajm do jete qe do me gezoje !!!

  1. Mimar iliazi Avatar
   Mimar iliazi

   Deshiroj shume qe endra ime te behet realite.I lutem zotit cdo dite qe nje dit te shikoj amerik qe te realizoj disa deshira te cilat vetem atje behen ralite. Dua te takoj te afermit e mi qe ndadhen atje te cilet nuk i kam pare prej 12 vitessh.Pres pergjigjen tuaj shpresoj qe te kem fat.Per cdo pergjigje ju lutem kontaktoni ne numrin 0688299795.JU FALEMINFDERIT.

 51. ornela Avatar

  do zoti me del llotaria mezi e pres daten 5 maj jam e emocionuar, o zot me ndihmo te me plotesohet kjo enderr

 52. gertjol Avatar

  amerika per mua eshte vendi me ipershtateshm qe kam enderuar per te vajtur ne amerike shpresoj qe nje dite kjo esder te ralizohet me respekt nga gertjol mustafa

 53. ilir hafesllari Avatar

  Dua viz per ne amerik

 54. ani Avatar

  i lutem zotit te me dal llotaria sepse e kam pas ender qe te shkoj ne amerike.tani qe jam me femije dua akoma me shume per ti dhuruar atij nje jete me te bukur

 55. burim brovina Avatar
  burim brovina

  pershendetje ! admin . ne qe kemi apliku me daten 1 tetore 2014 . per llotarine 2016 . pergjigjen nese kualifikohemi a do ta marrim permes telefoni apo me email … dhe ju lutem me jepni nje adres te zyres suaj apo perfaqesise , te vij e te konsultohem dhe per informata

 56. fatmire fida Avatar
  fatmire fida

  deshira ime te shkoj ne Amerik sepse me pelqen shum It’s a wonderfull place

 57. klodian . borici Avatar
  klodian . borici

  If applicable US state tme provide a good life and conditions of employment will thank

 58. lida Avatar
  lida

  Kur mund te aplikojme per vitin 2015?

 59. Renato Avatar

  Ku mund te aplikoj per vitin 2016

 60. arjanit Avatar
  arjanit

  i like live in america

 61. arjanit Avatar
  arjanit

  i like go live in amerika

 62. MARIA Avatar
  MARIA

  DUA TE BEHEM PJESTARE E LLOTARISE AMERIKANE ,POR JETOJ NE FRANCE DHE NUK I DI PROCEDURAT ,MUND TA BEJ REGJISTRIMIN NEPERMJET INTERNETIT ,UNE VETE PERSONALISHT ?POR NUK DI SE NE CFARE FAQE OSE PROGRAM TE HYJ..KAM 2 DITE QE KERKOJ NEPERMJET INTERNETIT QE TE MUND TE APLIKOJ ,POR E PA MUNDUR …KUSH DI DICKA RETH KESAJ JU LUTEM TEB ME SHKRUAJ

 63. Donald Avatar
  Donald

  Per nje te ardhme me te mire se ktu sepse ky shtet po na shkaterron

 64. Burbuqe Avatar
  Burbuqe

  Pershendetje jam nje zonje ..dua te sshkoj ne amerik per tu punesuar.. deh ku te kem nje shkollim me te mire per vajzen time .. shpresoj qe qy fat te me bjer se shpejti

  1. Ajsa Avatar
   Ajsa

   Pershendetje jam nje vajze 15 vjece deshiroj te shkoj ne aamerik per studime se bashku me familjen per ti siguruar familjes sime nje jetes sa me te mire..do doja shume te ma merrni parasysh kete kerkese per arsye se edhe gjendja ekonomike nuk mi plote son mundesin per studim .JU LUTEM MUND TE ME KONTAKTONI NEPER MJET IMAIL:[email protected]

   1. Blerim Avatar

    per studime dhe nje te ardhme me te mir

 65. kotta alexandra Avatar

  for a new life…

 66. kastriot Hoxha Avatar
  kastriot Hoxha

  Te shkoj bashke me familjen per nje jete te mira, kemi vetem nje vajze 7muajsh

 67. rinori Avatar

  dua te vi ne amerik ti bej letrat bashk me familje dhe dua un te sdytijohem dhe prinderit e mi te punoj

 68. eldi prini Avatar

  Amerika esht nje vend i kulturuar

 69. Leonard Avatar
  Leonard

  I like American I wont to live in America

 70. Alion Avatar

  Si mund ta gjej kodin e konfirmimit te pasw

 71. Fidan Avatar

  Kisha pas dëshir të jem shtetas Amerikan dhe te jetojë në USA. I love you USA.

 72. Fidan Avatar

  I love USA

 73. tajar Avatar

  dua te shkoj ne amerik per nje jet me te mir

 74. klajdi isha Avatar

  jeta pa nene e baba eshte

  si jeta pa amerk ee SHBA

 75. franci Avatar

  America bukuur

 76. Fati Avatar
  Fati

  Dua te shkoj ne Amerik per nje jet me te mire per Mua dhe femijet e mi ne te ardhmen

 77. Arif Avatar

  per nje jet me te mire dhe per te ushtruar zanatin tim Design

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.