Category: Extra

 • Të rinjtë shqiptarë pro dhe kundër Lotarisë Amerikane (Video)

  Shumë qytetare shqiptarë mezi e kanë pritur njoftimin për të kontrolluar nëse janë shpallur fitues të Lotarisë Amerikane DV 2020. ABC News pyeti kryesisht të rinjtë, nëse kishin aplikuar apo kishin aspirata personale e profesionale jashtë vendit. Me gjithë sfidat, një pjesë preferon Shqipërinë, e mes atyre që duan të largohen, preference është për Europën…

 • FOTO/ Si ka qenë Ambasada e SHBA në Tiranë 80 vjet më parë…

  Ambasada amerikane në Tiranë ka publikuar në rrjetet sociale foto që i përkasin vitit 1938. Më konkretisht fotot tregojnë godinën se si ka qenë kjo ambasadë 80 vite më parë. Ajo që bie në sy është edhe pamja përreth ambasadës, ku peizazhi mbizotërohet nga malet, kodrat dhe pemët e larta,  që sot janë zëvendësuar nga…

 • Aplikim për vize Amerikane, kujdes çfarë postoni në rrjetet sociale

  Shtetet e Bashkuara po shtojnë dokumentacionin e aplikimit për vizat me një kërkesë tjetër siç është kontrolli i mediave sociale. Vendimi i Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit të qeverisë së SHBA u bë mbi kundërshtime nga grupet arsimore dhe akademike gjatë një periudhe komentesh publike. Pyetësori i ri do të kërkojë informacione të mediave sociale…

 • Hjuston! Ky është vendi ku duhet të vini. Të gjithë janë të mirëseardhur këtu.

  Raporti i fundit i Byrosë së Regjistrimit të Popullsisë tregon se popullsia e Amerikës po plaket dhe po bëhet gjithnjë e më e larmishme. Ky ndryshim demografik është më i dukshëm në Hjuston të Teksasit, qyteti me rritjen më të shpejtë të komuniteteve pakicë në të gjithë vendin. Hjustoni, dikur me popullsi kryesisht anglo-saksone dhe…

 • Nën drejtimin e Trump, ndikimi global i Amerikës është zvogëluar

  by

  in

  Nën drejtimin e Donald Trump, ndikimi global i Amerikës është zvogëluar. Një tur presidencial në Azi nuk mund ta fshehë faktin se Amerika është krisur nga brenda, duke dëmtuar veten dhe botën Një vit më parë, Donald Trump u zgjodh President i Amerikës. Të shumtë ishin ata që parashikuan se politika e jashtme amerikane do…

 • Sa kohë i është dashur Donald Lu të mësojë shqipen

  Sa kohë i është dashur Donald Lu të mësojë shqipen? – Cilat janë gjuhët më të lehta dhe më të vështira për anglishtfolësit Mësimi i një gjuhe të huaj është një qëllim që ia vendos vetes bazuar tek një nevojë ose një dëshirë për të komunikuar me kultura të ndryshme në të gjithë botën. Në…

 • Çfarë duhet të bëjë një i sapoardhur në Amerikë?

  Cilat jane hapat e para pas prekjes se tokes amerikane. Disa keshilla nga ata qe e kane njohur realitetin amerikan prej shume vitesh Nëse jeni të sapo ardhur në Amerike, se pari ju urojme fat dhe suksese në jetën tuaj të re! Natyrisht që do të shihni shumë ndryshime që fillimisht do tju bëjnë përshtypje…

 • 10 presidentët më me ndikim që e bënë Amerikën të madhe

  Në të gjithë listën e Presidentëve të Shteteve të Bashkuara të gjithë kanë qenë të rëndësishëm, por dhjetë prej tyre cilësohen si presidentët më me ndikim në historinë Amerikës. Një nga treguesit e madhështisë për një president është ndryshimi që ai sjell, ndryshim që të jetë i vazhdueshëm dhe që ndikon në jetën e çdo…

 • Sulmi ne New York, shqiptarja tregon oret e tmerrit

  by

  in

  Gazetarja Kozeta Turishta e cila jeton dhe punon ne Nju Jork, tregon për orët e tmerrit që po përjetojnë njujorkezët. “Manhattan po përjeton momente tronditëse nga sulm i ndodhur vetëm pak më parë, ku një kampion ka hyrë me një shpejtësi në rrugën ku kalojnë vetëm ҫiklistë. Kane shtënë me armë zjarri duke lënë të…

 • Pas sulmit ne New York, Trump mbyll Lotarine Amerikane

  by

  in

  Pas sulmit terrorist të së martës në Nju Jork, që sipas autoriteteve u ndërmor nga një shtetas uzbekistanas që kishte hyrë në SHBA përmes lotarisë amerikane në vitin 2010, presidenti Donald Trump i bëri thirrje Kongresit t’i japë fund këtij programi.  Pas komenteve të bëra në rrjetin social “Tëitter”, numri një i Uashingtonit e njoftoi…