Historia/ Shqiptarja fiton llotarinë amerikane, por ja çfarë i bëjnë shqiptarët në New York

Histori të tilla janë me të vërtetë për “të zënë kokën me dorë”. Ndërkohë që flasim për patriotizëm dhe shprehemi se jemi krenarë që jemi shqiptarë, në të vërtetë e vetmja gjë që dimë të bëjmë është t’ja fusim njeri-tjetrit. E tillë është dhe historia që kjo vajzë ka dërguar në redaksinë e nje portali shqiptar.

Pershendetje!
Jetoj ne New York dhe dua t’ju tregoj çka me ndodhi sot, meqe po flitet shume dhe per llotarine amerikane. Dje shkova te aplikoja per pune dhe aty rastesisht punonin dhe shqiptarë. Pasi fola me bossin, te cilin e takova me ndihmen e njerit prej shqiptareve qe punonte aty, me pranoi ne Pune dhe me tha te shkoja sot per te dorezuar SSN dhe per te plotesuar disa dokumenta te tjera.

Kur shkova sot,ai nuk ishte dhe fola me njeren prej shqiptareve dhe ajo lajmeroi menaxheren, me te cilen kuptova qe kishte folur me perpara qe t’bente te pamunduren qe mos te me merrnin ne pune.

Dhe menaxherja me tha qe bossi eshte semure sot dhe do te telefonojme ne. Por bossi erdhi, fola dhe javes tjeter vazhdoj pune. A e dini pse ndodh kjo, sepse femrat shqiptare vine ketu vetem dhe bejne te pamunduren qe mos te kene shqiptare rreth e rrotull qe mos te merret vesh se ca jete te ndyre bejne.
Nuk jam as e para as e fundit qe I ndodh kjo, por sot me erdhi shume turp t’i tregoja pronarit, se supozohet se ne jemi 1. /Jeta Osh Qef/


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *